Robert Welch był jednym najbardziej znanych brytyjskich projektantów i jubilerów minionego wieku. Rodzinnej firmie, prowadzonej teraz przez jego spadkobierców, wciąż przyświeca jego przekonanie, że każdy zasługuje, by w codziennym życiu używać pięknych przedmiotów.
Robert Welch był jednym najbardziej znanych brytyjskich projektantów i jubilerów minionego wieku. Rodzinnej firmie, prowadzonej teraz przez jego spadkobierców, wciąż przyświeca jego przekonanie, że każdy zasługuje, by w codziennym życiu używać pięknych przedmiotów.
W 1955 roku w miasteczku Chipping Campden w południowo-zachodniej Anglii. W niewielkim pomieszczeniu w kompleksie XVIII-wiecznej fabryki jedwabiu, 26-letni Robert Welch uruchomił mały warsztat i studio wzornictwa przemysłowego. Talent i wcześniejsze wykształcenie, zdobywane m. in. w Cambridge School of Art oraz Royal College of Art, pozwoliły mu tworzyć wyjątkowe wzory, które szybko przyniosły rozgłos i uznanie. Projektant od początku starał się, by jego wyroby były szczególnie funkcjonalne, jednocześnie nadając im ponadczasową, piękną formę. Pierwszym ważnym sukcesem było wylansowanie w Wielkiej Brytanii rzadko spotykanych tam dotąd sztućców ze stali nierdzewnej.
Na liście jego klientów w niedługim czasie znalazły się najlepsze restauracje i hotele, British Railways (brytyjskie koleje), linie lotnicze BOAC (późniejsze British Airways), browary Guinness, a także brytyjski dwór królewski, czy 10 Downing Street (siedziba premiera Wielkiej Brytanii). Dziś prace Roberta Welcha można znaleźć w najbardziej renomowanych zbiorach: nie tylko w poświeconym rzemiosłu artystycznemu i wzornictwu Muzeum Victorii i Alberta w Londynie, ale i w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, czy Muzeum Brytyjskim w Londynie.
Najbardziej znaną i nagradzaną kolekcją jest linia noży Signature. O jej znaczeniu świadczą zdobyte nagrody: RedDot Design, Product Design, Good Design, Excellence in Housewares, Housewares Design oraz Product of the year.
Są one wytwarzane ręcznie, a łączą w sobie charakterystyczne cechy tradycyjnych noży niemieckich i japońskich. Tak jak w przypadku noży niemieckich, ich materiałem jest stal martenzytyczna o bardzo wysokiej odporności na korozję, której zaletą jest też elastyczność i łatwość ostrzenia. Natomiast z nożami japońskimi łączy je kąt nachylenia ostrza 15°, który czyni je niezwykle ostrymi (większość noży europejskich ma ostrze o nachyleniu 20°). Ergonomiczne rękojeści są wytwarzane metodą iniekcji z wytrzymałego tworzywa firmy DuPont, dzięki czemu rękojeść jest jednolitą całością, bez potrzeby nitowania, a z lepszym efektem estetycznym. Wszystkie noże z kolekcji Signature mają wieczystą gwarancję producenta.
W testach przeprowadzonych przez niezależną organizację CATRA (Cutlery and Allied Trades Research Association) noże Signature uzyskały ocenę „Excellent” we wszystkich kategoriach. Tylko 1% spośród 427 ocenianych dotąd noży osiągnął podobny wynik. Noże Signature uzyskały też oficjalny znak jakości od organizacji Craft Guild of Chefs (stowarzyszenia profesjonalnych szefów kuchni w Wielkiej Brytanii).