Jakie oświetlenie do nowoczesnej kuchni?
Kuchnia to nie tylko serce domu, ale też miejsce, w którym wykonujemy szereg czynności, używając precyzyjnych narzędzi. Melaksery, miksery, ekspresy, a nawet pozornie zwykłe noże kuchenne wymagają ostrożności w użytkowaniu i precyzji. Do tego niezbędne jest właściwe oświetlenie, o neutralnej barwie i właściwej ilości lumenów.
Strefy oświetlenia
Kuchnia musi spełniać szereg funkcji. To nie tylko miejsce pracy służące przygotowaniu posiłków, ale też jadalnia i kawiarnia, gdy wpada do ciebie sąsiadka. Oświetlenie główne to podstawa, ale wcale nie jest konieczne, jeśli zdecydujesz się na dobór światła w częściach roboczych i zadaniowych np. nad stołem czy wyspą. Musisz tylko pamiętać o praktycznej stronie użytkowania. Kuchni narażona jest na parę wodną, tłuszcz i kurz. W tym pomieszczeniu raczej zrezygnuj z materiałowych zdobień, czy piór i postaw na szkło, tworzywo i metal.
Oświetlenie LED
Ten wybór powinien być w dzisiejszych czasach oczywisty. Jego atutem jest energooszczędność, która nie może się przekładać na myślenie wyłącznie o własnych kosztach. Podkreślanie tego, że jest to rozwiązanie ekonomiczne, które przekłada się na nasze domowe budżety, nie jest tak istotne, jak to, jak ważny to wybór dla naszego środowiska. Zwłaszcza że współcześni projektanci kształtują diody LED w praktycznie dowolny sposób, co pozwala dopasować oświetlenie do każdego stylu wnętrza. W przypadku tego nowoczesnego idealną podpowiedzią jest prostota. Okrągłe pierścienie lamp w metalicznych obudowach świetnie wpiszą się w ten styl. Równie praktyczne będą listwy świetlne, jak choćby RegenBogen Techno. Te zastosowanie sprawią, że oświetlenie będzie zgodne z minimalistycznym nurtem i proste, ale też wyrafinowane.
Żyrandol główny czy punkty świetlne?
Sufitowe oświetlenie kuchni to tylko jeden z wariantów, tradycyjny, ale za to bardzo wygodny. Słodki, zdobiony muffinami plafon LED DeMarkt Techno wyposażony jest w pilota, którym spokojnie zmienisz jasność czy barwę światła. Sporym wyzwaniem bywają kuchnie duże, wysokie i pełne zakamarków. W tym przypadku dobrym wyborem mogą być pojedyncze lampki na stalowych, regulowanych linkach w różnych wariantach kolorystycznych. Najbardziej naturalne będzie po prostu szkło czyste, bo sam kształt lampy RegenBogen Megapolis jest tak ciekawy, że nie wymaga dodatkowej barwy. Z drugiej strony nic nie stoi na przeszkodzie, aby mieszać różne warianty kolorystyczne, decydując się na inną barwą klosza w lampce głównej, a dopasowaną kolorystycznie do zastawy w lampie nad stołem jadalnym.
Stół. Serce kuchni
Nie ma co ukrywać, że to oświetlenie narzuca charakter pomieszczeniu. Jeśli nasz stół jest niewielki, zaplanowany dla trzech do pięciu osób i okrągły, zupełnie wystarczy jeden punkt świetlny. Przy stole prostokątnym i nieco większym, warto zdecydować się na lampy na listwie. Trzeba je powiesić na takiej wysokości, aby nie przeszkadzały w posiłku tj. od 50 do 80 cm nad stołem, starając się zadbać o nieprzezroczyste klosze, aby światło nie raziło w oczy. Lampa wisząca DeMarkt Hi-Tech to trzy owalne klosze na złotej lub srebrnej listwie, które nadadzą klimatu całemu pomieszczeniu.