Designerski żyrandol, którym stworzysz efektowne wnętrze
Aranżacja wnętrz to sztuka. Teoretycznie każdy potrafi kupić kilka krzeseł, pomalować ściany i zawiesić oświetlenie. Tymczasem dobór tych wszystkich elementów, dopasowanie stylu i kolorów tak, aby wszystko do siebie pasowało to trudna umiejętność. Jeszcze większym wyzwaniem jest dobranie odpowiedniego żyrandola. Z jednej strony musi być on funkcjonalny, a z drugiej może narzucać styl pozostałym elementom wystroju. Może to być zdecydowanym atutem. Wystarczy kupić odpowiedni, designerski żyrandol, aby stał się on dominującym elementem, który sam w sobie będzie tworzył klimat wnętrza. Jedna rozsądna inwestycja to gwarancja sukcesu aranżacji.
Jak dobrać wielkość żyrandola?
Kluczowy jest dobór właściwej wielkości żyrandola i odpowiedniej ilości punktów świetlnych. Gorszy od przygnębiającego półmroku w salonie czy jadalni jest chyba tylko nadmiar zimnego światła w sypialni. Zbyt duża lampa przytłoczy niewielkie wnętrza, za mała choćby najpiękniejsza, po prostu zniknie. Dlatego zacznijmy od doboru właściwej wielkości żyrandola, bo to ona ma decydujące znaczenie. Szczęśliwie, stworzono nieskomplikowane obliczenie matematyczne, które znacząco nam to ułatwia. Wystarczy zmierzyć długość i szerokość pomieszczenia, zsumować je, zmienić wynik na centymetry i pomnożyć razy 2,5. Ta liczba to orientacyjna średnia wysokość pomieszczeń. Prosty przykład: jeśli nasz pokój ma 10 m długości, a 12 szerokości otrzymujemy liczbę 22. Teraz mnożymy 22 centymetry razy 2,5 i otrzymujemy optymalną wielkość naszego żyrandola, czyli 55 centymetrów. Proste, prawda? Tę zasadę stosujemy, dobierając główny żyrandol do pomieszczenia. Równie łatwy jest dobór stylu. Producenci uproszczają nam zadanie, już w nazwach sugerując właściwe podpowiedzi. Salon w stylu orientalnym? Postawmy na marokańskie, satynowe witraże w MW-LIGHT Loft. Luksusowy pałac? Nic prostszego, duży żyrandol w stylu średniowiecznym Versace CHIARO Country.
Jakie wybrać oświetlenie do pokoju dziennego?
Przeciętny rozmiar salonu to 20-25 metrów. W tym przykładowej wielkości pokoju warto postawić na klasyczne rozwiązania, które nie poddadzą się wpływom mody i będą dekoracją na wiele lat. Zarazem muszą to być rozwiązania funkcjonalne. Pokój dzienny to nie tylko reprezentacja, ale też użytkowość i funkcjonalność. Górne światło to podstawa, która musi sprzyjać wypoczynkowi i rekreacji. Doskonale sprawdzi się lampa kryształowa, sufitowa Dune Maytoni o średnicy 60 cm z dziesięcioma żarówkami. Jeśli obawiamy się, że momentami nasze światło będzie zbyt mało kameralne, wystarczy zaopatrzyć się w dodatkowy ściemniacz. W chwilach poświęconych na relaks z przyjemnością spojrzymy na światło mieniące się przez kryształy. Ten sam ciekawy efekt mieniącego się, ciepłego światła uzyskamy w większym salonie, sięgając po lampę Venezia MW-LIGHT Crystal. Dwanaście żarówek może świecić jednocześnie lub możemy je podpiąć do dwóch obwodów zasilania i korzystać z połowy z nich.
Jakie wybrać oświetlenie do salonu o dużej powierzchni?
Pozornie im większy salon, tym łatwiejszy do urządzenia. Spora powierzchnia sprawia, że bez trudu pomieścimy wszelkie potrzebne meble i dodatki. Jednocześnie jednak metraż może przytłaczać i sprawiać zbyt chłodne i oficjalne wrażenie. Warto dodatkowo oświetlić wybrane punkty, najlepiej miękkim i mieniącym światłem. Doskonałym pomysłem może być wykorzystanie kaskad kryształów, zawieszonych na satynowych niciach. Isabela MW-LIGHT Crystal to luksus i oryginalność. Ze złotej, metalowej podstawy spadają kryształowe zawieszki. Taki żyrandol nie tylko rozdzieli przestrzeń na wybrane strefy, ale może też zastąpić dodatkowe lampy stojące.
Sufity katedralne
Zdecydowanie trudniej będzie nam dobrać lampę do wysokiego pomieszczenia. Kamienice, lofty, dworki, nowoczesne przestrzenie otwarte, mają swoje wymagania i mimo podobnej wielkości pomieszczeń, lampy muszą być bardziej okazałe, a przede wszystkim wyższe. Sufity katedralne, tak lubiane przez Amerykanów dają dodatkową, wolną przestrzeń nad salonem czy jadalnią. Ten swoisty oddech pozwala na piękne podkreślenie światłem żyrandola CHIARO Elegance. Pokochają go zwolennicy nowoczesności połączonej z nutką klasyki. Chromowany metal połączono bowiem z budzącymi sentyment abażurkami zwieńczającymi ramiona. Miłośnikom Art Deco spodoba się z kolei prosta forma MW Elegance. Mimo wysokości ponad 170 cm nie przytłacza, dzięki niezwykłej lekkości ręcznie wykonanych, szklanych ramion. Przezroczyste szkło połączono z matową czernią, dzięki czemu dopasuje się do każdego koloru, który dominuje w aranżacji. To idealny wybór do podkreślenia stref w przestrzeni. W serii Ella oprócz dziesięciożarówkowego znajdziemy też żyrandol sześcioramienny oraz kinkiety. W ten sposób możemy ujednolicić aranżację świetlną naszych wnętrz.
Żyrandol do jadalni
Czasy, gdy salon oświetlała jedna lampa odeszły już do lamusa. Owszem, światło główne jest konieczne, ale do niego należy dobrać dodatkowe punkty świetlne, tak aby budować atmosferę we wnętrzu. Zwłaszcza że coraz częściej jadalnia czy hol powitalny to jedna przestrzeń, a nie osobne pomieszczenia. Światło staje się w tym momencie swoistym drogowskazem sygnalizującym, która z części jest użytkowa w danej chwili. Nad stołem okrągłym wieszamy lampę o tym samym kształcie. Jeśli klosze będą skierowane w dół, idealnie oświetlą zastawę w sposób jednoznaczny wskazując najważniejszy moment wieczoru. Klasyk, w kolorze mosiądzu to Monica MW-LIGHT. Dodatkowe wzory na szklanych kloszach podkreślą arystokratyczny klimat każdej kolacji. Do stołu prostokątnego lepiej będzie pasował podłużny żyrandol, który oświetli go w całości, wzdłuż całej długości. Kryształ zastawy stołowej uwypukli ten sam szlif na żyrandolu. Cezarów Maytoni to niezwykłe kształty dekoracyjnej techniki weneckiej oprawione w chromowaną ramę. Dwa solidne łańcuchy pozwalają na regulację wysokości zawieszenia. Pamiętajmy, że optymalna wynosi 170-180 cm mierząc od poziomu podłogi.