Oświetlenie dla tych, którzy spędzają dużo czasu w domu
Scenariusze oświetlenia dla tych, którzy spędzają dużo czasu w domu
Jeśli spędzasz dużo czasu w domu, szczególnie w czasach pandemii koronawirusa to musisz zadbać o prawidłowe rozmieszczenia oświetlenia. Poniżej przedstawiamy cztery najważniejsze scenariusze i zasady związane z projektowaniem oświetlenia w domu. Jest to bardzo ważne szczególnie dla osób, na których pandemia wymusiła pracę zdalną. W biurach odpowiednie rozmieszczenie i rodzaj oświetlenia jest obowiązkowy i związany z przepisami BHP, natomiast w warunkach domowych nie ma nad tym kontroli. Dlatego tak ważne, dla komfortu i zdrowia, jest prawidłowe zastosowanie zasad związanych z oświetleniem.
Warstwowe rozmieszczenie oświetlenia
Aby nie wywołać “melancholii”, światło powinno być wielowarstwowe. Zobaczmy, jak to działa na przykładzie salonu:
Górne światło stwarza ogólne, pierwsze wrażenie. W salonie jest to zwykle żyrandol sufitowy + kinkiety, które można umieścić na obwodzie pomieszczenia. Średniej wielkości lub lekki, umieszczony na wysokości oczu - pomaga tworzyć akcenty i podkreślać obszary funkcjonalne. Tutaj możesz użyć lamp, kinkietów, lampek stojących i podłogowych. Dolne światło służy jako baza i fundament całej kompozycji. W strefie do czytania i rekreacji taką bazą może być np. Lampa podłogowa wędka Edgar.
Zarządzaj całą, wielopoziomową symfonią oświetlenia, zgodnie ze swoim nastrojem: na przytulny domowy wieczór wystarczy użyć dolnego i środkowego światła, do przyjęcia gości - górnego i środkowego.
Oświetlenie miejsca pracy zdalnej
Jak się okazało, praca w domu jest dość problematyczna: na poziomie psychologicznym trudno nam oddzielić granice osobiste od bycia pracownikiem. Sekret tkwi w prawidłowej organizacji przestrzeni. Nie możesz pracować i odpoczywać w tym samym miejscu, powiedzmy, na kanapie. Konieczne jest przeznaczenie określonego obszaru domu czy mieszkania na działalność zawodową i oddzielenie go w jak największym stopniu od reszty mieszkania. Możesz nawet zawiesić ekran lub postawić stojak. Światło w tym przypadku również odgrywa ważną rolę. Aby zapewnić prawidłowe oświetlenie robocze, ważne jest, aby użyć co najmniej dwóch punktów:
- Oświetlenie ogólne w postaci żyrandola sufitowego. Bez niego to niemożliwe: jeśli pracujesz wyłącznie w świetle lampy stołowej, obciążenie wzroku będzie ogromne.
- Lokalne światło robocze. Pożądane jest, aby była to funkcjonalna oprawa, która pozwala na zmianę kąta nachylenia, wysokości i innych parametrów oświetlenia. Optymalna temperatura światła to 4000K, podobnie jak lampa biurkowa DeMarkt. Aktywuje i pobudza energiczną aktywność.
Lampa stołowa z ruchomymi przegubami
Oświetlenie podczas gotowania i jedzenia
Naukowcy obliczyli, że przeciętna kobieta spędza w kuchni około 18 (!) lat swojego życia. A w warunkach samoizolacji ten czas tylko się zwiększa. Dlatego tak ważny jest dla kuchni wybór odpowiedniego scenariusza oświetlenia. Dzielimy się sprawdzoną opcją:
- Wiszące i wbudowane oświetlenie będzie idealne do strefy gotowania. Zapewnią kierunkowe, jasne światło ułatwiające gotowanie. Musisz przyznać, że w półmroku gotowanie nie jest zbyt przyjemne i jest obarczone konsekwencjami: możesz się skaleczyć lub nie możesz zobaczyć zepsutego produktu.
- Ważna jest również temperatura światła. W strefie gotowania najlepsze będzie zimne światło o temperaturze barwowej od 4000K do 6000K. W tym asortymencie widzimy produkty w ich najbardziej naturalnej, niezniekształconej formie.
- W jadalni, nad stołem, potrzebujesz również jasnego światła. Idealny jest żyrandol wiszący z dużą ilością kloszy, jak model Maytoni Grace. Inną opcją jest zawieszenie kilku lampek tak, aby zakrywały cały stół. Zimne światło nie jest dobre dla jadalni - takie oświetlenie zmniejsza atrakcyjność potraw. Lepiej wybrać ciepłe światło w zakresie od 3000K do 3500K.
Żyrandol loft z kloszami w kształcie kulek Erich Maytoni
Oświetlenie w strefie relaksacyjnej
Po męczącym dniu w sąsiednim pokoju przychodzisz do sypialni z nadzieją na dobry wypoczynek. Zapal światło, idź do łóżka, żeby przeczytać jedną lub dwie strony książki... Przestań, oto pierwszy błąd. Jasne światło żyrandola sufitowego nie pomaga się zrelaksować. Lepiej go wyłączyć i włączyć lampkę nocną. Co to będzie? Lampa stołowa, kinkiet czy lampa podłogowa Candellux Zumba - nie jest tak ważne. Najważniejsze jest to, że lampa umożliwia regulację kierunku światła.
A więc pamiętaj: w sypialni powinny znajdować się co najmniej dwa źródła światła: do relaksu wieczorem i do aktywacji rano.
Dodatkowo możesz zapewnić wbudowane oświetlenie nad podłogą (zostaw je włączone na noc, będzie bardzo przytulne). Warto również podkreślić toaletkę, lustro i garderobę.