Jak szybko i niedrogo wyremontować domek letniskowy?
Zima zbliża się do końca, pierwsze oznaki wiosny zauważymy już za kilka tygodni, zatem czas, aby przygotować się do pierwszego pobytu w domku letniskowym. Jak co roku, chłodne, zimowe dni wpływają na materiały, z których mamy wybudowaną naszą altanę. Zarówno wiatr, deszcz jak i śnieg powodują, że ochrona drewna kruszeje i traci swoje właściwości, podobnie jak warstwa tynku. To oznaki postępujących lat, z którymi związani jesteśmy z naszym miejscem za miastem. Jednak warunki i czas wpływają nie tylko na zewnętrzną otulinę, wpływ mają także na wyposażenie wewnętrzne, ściany, podłogi, a nawet instalacje… Przygotuj się dobrze do odświeżenia swojego wiejskiego domu letniskowego, aby spędzić w nim przyjemnie kolejne weekendy, a może nawet dłuższy urlop.
Zacznij od sprzątania
Okna z plamami, zakurzony antyczny żyrandol mosiężny i komoda utrudniają obiektywne postrzeganie obrazu. Być może nie wszystko jest takie złe, a gdy zobaczysz swój letni domek w świeżo przemienionej formie, nie będziesz chciał niczego zmieniać. Nawet jeśli dom nadal wygląda na nudny, ogólne sprzątanie jest dokładnie tym, czego potrzebujesz, aby rozpocząć zmiany. I nie zapomnij o trudno dostępnych miejscach:
- Jeśli w Twoim wiejskim domu są baterie łazienkowe czy kuchenne, pamiętaj o usunięciu brudu i kurzu między ich sekcjami.
- Górna krawędź drzwi. Jak pokazuje praktyka, jest to miejsce, o którym często zapomina się nawet podczas ogólnego sprzątania.
- Usuń zanieczyszczenia z górnych części szafek i antresoli oraz kurz nagromadzony po drodze.
- Oprawy świetlne również wymagają uwagi: należy przetrzeć je ściereczką z mikrofibry. Kryształowym zawieszkom połysku doda odrobina płynu do czyszczenia na bazie amoniaku, a materiałowe abażury w żyrandole z kloszem i abażurem można wygodnie czyścić wałkiem do ubrań lub zwykłą szczoteczką do zębów.
Permutacja
Najłatwiejszym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy i zmianę wyglądu domku jest przearanżowanie i strefowanie przestrzeni. Pomyśl o tym: może chciałbyś wyposażyć jadalnię na werandzie lub zmienić miejsce narożnika czy sofy w salonie? Jedynym niuansem, który należy wziąć pod uwagę, jest lokalizacja lamp wiszących. Na przykład podążając za stołem jadalnym, żyrandol z dmuchanego szkła również będzie musiał się „przesuwać”, ponieważ oświetlenie w tym obszarze jest obowiązkowe.
Nowy wystrój domu za miastem
Rzadko wydajemy pieniądze na wystrój letniego domku i wiejskiego domu: zwykle używa się tu rzeczy, które nie zapuściły korzeni w mieszkaniu, w mieście. Proponujemy ponowne rozważenie podejścia: użyj „naturalnego wystroju”. W końcu gdzie, jeśli nie na wsi, warto raz jeszcze podkreślić bliskość natury?
Zielone rośliny i świeże, kwiaty cięte z ogrodu są ideanle. Możesz uprawiać zieleninę bezpośrednio na parapecie - czy nie biegasz do ogrodu za każdym razem, gdy potrzebujesz rukoli do sałatki? Są też ciekawsze pomysły: na przykład użycie kłód drewna opałowego jako dekoracji, starannie ułożonych w stos w salonie, przy kominku, jak w naszym przykładzie:
Czarny żyrandol z podstawą z kutego żelaza
Ożyw swoje stare meble
Nie masz ochoty wyskoczyć na nową kanapę w swoim domu, gdzie spędzasz tylko trzy miesiące w roku? I nie musisz! Tchnij nowe życie w stare meble: zmień tapicerkę krzeseł, pomaluj krzesła, wrzuć miękkie poduszki do nowych poszewek. To proste, szybkie i dość skuteczne. Tylko upewnij się, że wybrane odcienie są w harmonii z otoczeniem. Czy nowa tkanina pasuje do koloru ścian, komód, żyrandoli? Decydując się na klasyczne lampy, takie jak model Monica, nie martw się: najczęściej są one wykonane w spokojnych, neutralnych kolorach. Tak więc w naszym przypadku podstawa w kolorze mosiądzu jest uzupełniona przezroczystymi, szklanymi kloszami. Najbardziej „przyjacielski” duet!
Żyrandol z litego mosiądzu
Używaj tekstyliów
Nie musisz zawracać sobie głowy tapicerką sofy, jeśli przykryjesz ją nowym kocem. Zasłony zaciemniające lepiej zastąpić lekkimi, letnimi firanami i ożywić salon drukowanymi poduszkami. Tekstylia, jak nic innego, mogą dodać przytulności do atmosfery i radykalnie zmienić postrzeganie wnętrza. Dlatego tak przytulne i „ciepłe” środowiska odnajdujemy w połączeniu z lampami z abażurami - żyrandol czy np. lampa podłogowa, lampa stołowa. Dzieje się tak, ponieważ zapewniają łagodniejsze, bardziej relaksujące światło.
Wiszący żyrandol z dekoracją z dmuchanego szkła
Znajdowanie nowych miejsc
Wiele osób narzeka na brak miejsca. Tak się dzieje, ponieważ ten dodatkowy bagaż cz „ładunek” jest przywożony do daczy zewsząd. Wszystko, co nie przydaje się w mieście, przenosi się do podmiejskiej rezydencji. Zdecydowanie zalecamy pozbycie się blokad i niepotrzebnych śmieci - to pierwsza rzecz. Po drugie, zastanów się, jak funkcjonalnie korzystasz z każdej części domu. Na przykład na poddaszu można wyposażyć w pełni funkcjonalny pokój gościnny, a na werandzie, jak sugerowaliśmy wcześniej, jadalnię. Taka „zmiana pojęć” zmieni postrzeganie wnętrza, a także zauważalnie zwolni przestrzeń wewnątrz samego domu. Jeśli kompletna jadalnia werandy Ci nie odpowiada, po prostu zaaranżuj część wypoczynkową z małym stolikiem kawowym, wygodnymi krzesłami i kinkietem zewnętrznym.