Jakie szkło wybrać do wina, whisky, szampana?
W jakim szkle podać białe wino, a w jakim czerwone? Jaka szklanka będzie odpowiednia do Whisky? W jakim kieliszku należy serwować szampana? Chciałbyś zaprosić na kolację znajomych, ale nie wiesz do końca jak prawidło podawać alkohol? Na ryku jest obecnie bardzo duży wybór szkła do poszczególnych trunków, dlatego łatwo o pomyłkę. Nie musisz się jednak martwić, gdyż poniżej znajdziesz odpowiedzi na wiele nurtujących Cię pytań odnośnie tego, jak właściwie serwować alkohol.
Pielęgnacja szkła do alkoholu
Ważną kwestią odnośnie serwowania alkoholu jest estetyka podawania. Każde szkło niezależnie od znajdującego się w nim alkoholu powinno być nieskazitelnie czyste. W tym celu należy pamiętać, aby nie zostawiać kieliszków czy szklanek do wyschnięcia, ponieważ mogą się na nim pojawić zacieki. Każde szkło trzeba wycierać do sucha przy pomocy miękkiej ściereczki. Nie jest także wskazane dotykanie kieliszków gołą ręką, gdyż można pozostawić wtedy odciski palców. Kieliszki i szklanki można myć w zmywarce, ale warto zaopatrzyć się w specjalny koszyk, który zapobiega możliwym uszkodzeniom.
Jaki kształt powinien mieć kieliszek do wina?
Jaki kieliszek będzie odpowiedni do białego wina, a jaki do czerwonego czy różowego? Czy jest między nimi jakaś widoczna różnica? Oczywiście każdy rodzaj wina wymaga innego szkła, które najlepiej uwolni właściwe aromaty alkoholu i pozwoli zachować odpowiednią temperaturę.
Kieliszki do czerwonego wina charakteryzują się dość sporym rozmiarem i okrągłą, pękatą czaszą zwężającą się ku górze. Taka forma sprawia, że wino ma lepszy kontakt z powietrzem i dlatego wydobywa odpowiednie aromaty. Szkło powinno być adekwatne do wieku wina – im trunek jest starszy, tym kieliszek powinien być większy, a jego czasza bardziej pękata. Czasza powinna być osadzona na długiej nóżce, aby łatwo można było chwycić za kieliszek. Co ważne, nie należy trzymać szkła za kielich, ponieważ wino mogłoby się nagrzać od ciepła dłoni.
Kieliszki do białego wina mają smukły kształt i dłuższą nóżkę. Czasza przypomina kształtem tulipan, gdyż jej krawędzie rozszerzają się ku górze. Szkło do białego wina jest nieco mniejsze od tego do wina czerwonego, gdyż ten trunek nie potrzebuje dużego kontaktu z powietrzem, a mniejszy rozmiar czaszy sprzyja utrzymaniu odpowiedniej temperatury.
Wino różowe powinno być podawane w kieliszku o krótkiej i wąskiej czaszy, aby utrzymać niską temperaturę alkoholu. Wydobycie najlepszego aromatu jest tu możliwe dzięki zaokrąglonej formie, schodzącej się na górze. Ukoronowaniem wieczoru jest oczywiście deser, do którego można zaserwować wino deserowe. W tym celu należy zaopatrzyć się w mniejsze szkło, którego kielich zwęża się ku górze, co zapobiega utracie aromatu.
Jaką pojemność powinien mieć kieliszek do wina?
Kieliszek do wina nigdy nie powinno się zapełniać w całości alkoholem. Nie jest to eleganckie, a ponadto utrudnia właściwe napowietrzenie. Ogólnie przyjmuje się zasadę, że kieliszek do czerwonego wina powinien mieć pojemność 600 mililitrów i zostać wypełniony do 2/3 wysokości, natomiast kieliszki o mniejszej pojemności napełniamy do połowy. Kieliszek do białego wina zazwyczaj ma pojemność około 300 mililitrów i powinien zostać napełniony do połowy. Wino deserowe należy serwować w kieliszkach o pojemności 200 mililitrów i nalać trunek maksymalnie do połowy.
Kieliszki do wina szklane czy kryształowe?
Poza wyborem kieliszka odpowiedniego do rodzaju wina, należy zastanowić się nad materiałem z jakiego ma być on wykonany. Można zaopatrzyć się w kieliszki ze szkła lub z kryształu. Różnią się one miedzy sobą plastycznością, przejrzystością i grubością. Kryształowe kieliszki mogą być bardziej ozdobione, gdyż kryształ przed zastygnięciem jest dość plastyczny. Poza tym, będą one bardziej przejrzyste, dlatego można dokładnie zobaczyć kolor wina i jego jakość. Warto wspomnieć również o tym, że kryształowe kieliszki będą się w wyższym stopniu błyszczały od ich szklanych odpowiedników. Z kolei kieliszki szklane są bardziej wytrzymałe na ewentualne uszkodzenia oraz dużo tańsze. Kieliszki kryształowe warto więc pozostawić na szczególne okazje, a na co dzień korzystać ze szklanych.
W jakim kieliszku podawać szampana i wino musujące?
Kieliszki do szampana i wina musującego sprawiają z reguły najmniej trudu przy wyborze, ponieważ są dość charakterystyczne. Zazwyczaj są one wąskie i wysokie. Taki kształt pozwala na zachowanie niskiej temperatury, a to bardzo ważne, gdyż ten rodzaj trunków podajemy zawsze po uprzednim schłodzeniu.
Występuje kilka rodzajów tzw. szampanówek.
Najbardziej popularne są kieliszki o nazwie flet, które charakteryzują się wąskimi i prostymi ściankami i długą nóżką. Kieliszek tulipan przypomina flet, jednak posiada szerszą czaszę i zaokrąglone ścianki. Ostatni rodzaj to pucharek, który obecnie jest używany rzadziej, a to ze względu na zbyt szybkie ulatnianie aromatu i bąbelków. Jego czasza jest szeroka i płaska, a nóżka wysoka. Kieliszki do szampana powinny mieć około 200 mililitrów pojemności i być wypełnione do wysokości 3/4 szkła typu flet. Szampan powinien być na bieżąco chłodzony w wiaderku z lodem – nigdy nie należy podawać go w temperaturze pokojowej.
W jakiej szklance podawać Whisky?
Najpopularniejszym rodzajem szkła do serwowania whisky jest tak zwana old fashioned. Jest to niska i szeroka szklanka o grubym, okrągłym bądź kwadratowym dnie, której boki pozostają proste. Taki kształt sprawia, że duża powierzchnia trunku ma odpowiedni kontakt z powietrzem, i dlatego właściwie uwalnia aromat. Wykonana jest zazwyczaj ze szkła kryształowego, o klasycznych nacięciach lub ściankach zupełnie gładkich. Szklanka ma około 250 mililitrów pojemności i powinna zostać napełniona do 1/4 wysokości. Takie szkło możemy wykorzystać również do drinków, i to nie tylko takich na bazie whisky. Napełniamy wtedy szklankę do wysokości 3/4 .
Osobną grupę stanowi szkło do whisky o nazwie snifer, które służy do degustacji tego szlachetnego trunku. Ma delikatnie rozchodzącą się na boki czaszę o tulipanowym kształcie, osadzoną na nóżce średniej długości. Taka forma najlepiej wpływa na wydobycie odpowiednich aromatów. Szkło należy trzymać za nóżkę, aby nie ogrzać alkoholu ciepłem dłoni. Kieliszek należy napełnić do poziomu około 25 – 40 mililitrów, a podczas degustacji wystarczy 10 – 15 mililitrów.