Eklektyzm w projektowaniu oświetlenia
Eklektyzm to łączenie różnych stylów i epok w jednym projekcie architektonicznym. Można obrać ścieżkę najmniejszego oporu, na przykład połączyć tradycyjną klasykę i neoklasycyzm, czyli kierunki możliwie najbliższe sobie. Ale to zbyt proste, bo eklektyzm w projektowaniu pozwala łączyć w jednej przestrzeni kardynalnie przeciwstawne gatunki stylistyczne.
Dobrym przykładem będą lakoniczne, minimalistyczne meble ze sztukaterią na ścianach i neoklasyczny żyrandol Ella. Styl loft i neoklasycyzm, skandynawski i ten z połowy XX wieku dobrze się tu dogadują. Najważniejsze jest, aby wziąć pod uwagę niektóre niuanse, aby nie uzyskać spiętrzonej sterty obiektów.
Projektuj oświetlenie bazując na grze, na kontrastach
Eklektyzm uważa się za doskonały, jeśli dobrze odczytuje się różnicę między stylami - w przeciwnym razie okazuje się niewyraźnym bałaganem. Dlatego wybieraj takie lampy i przedmioty do ich otoczenia, które radykalnie się od siebie różnią. Spójrz na wnętrze z żyrandolem Hamburg: z oczywistych elementów klasycznych jest tylko kominek i schody prowadzące na górę. Wszystkie meble bardziej nawiązują do połowy XX stulecia, a niektóre elementy nawet do minimalizmu i hi-tech. Odpowiednie kierunki stylistyczne są łatwe do odgadnięcia, a jednocześnie ogólny obraz wygląda bardzo harmonijnie. Użyte mogą być w projekcie: wazon kryształowy niebieski; misa na przekąski.
Nawiasem mówiąc, możesz grać na kontrastach na różne sposoby. Na przykład w poniższym wnętrzu z lampą sufitową LED o regulowanych ramionach, nowoczesne meble i kształty dobrze komponują się z klasyczną dekoracją ścienną, listwami przypodłogowymi i sztukateriami. Ale możesz zrobić inaczej: połącz lakoniczną, nowoczesną oprawę z wyraźną klasyką mebli. Dołącz do tego projektu czarny zegar ścienny same wskazówki lub zegar nowoczesny z wahadłem.
Jak uprościć stylistykę wnętrza
Ponieważ eklektyczne wnętrze jest już przepełnione mieszanką różnych stylów, nie należy pogarszać sytuacji. Przede wszystkim takie środowisko wymaga neutralnego tła. Spójrz na wnętrze z ażurową lampą Castle: gdyby surowe krajobrazy, połowa XX wieku i minimalizm połączyły się tutaj z drukowanymi tapetami, a nie neutralną ścianą loftową, nie zostałaby osiągnięta wizualna harmonia.
Jeśli wybierzesz meble o skomplikowanym kształcie - sofę, fotele itp., pamiętaj, aby zmniejszyć obciążenie wnętrza naturalną, monochromatyczną skalą kolorów.
Postępuj zgodnie z regułą 80/20
Aby uzyskać efektowną kompozycję, projektanci często kierują się regułą 80:20%, gdzie 80 to dominujący styl, a 20 to dodatkowa, kontrastująca z nim stylistyka. W większości przypadków jest to wystarczające, ale można przekroczyć ścisłe ograniczenia. Na przykład w poniższym wnętrzu podstawowy styl skandynawski rozcieńcza się z klasyczną, choć powściągliwą sztukaterią, żyrandol duży na 8 żarówek, materiałami charakterystycznymi dla klasyki (aksamit) i dodatkami (złoto). W rezultacie okazuje się uzyskujemy około 60 do 40 (uwaga - nadal dominuje styl podstawowy). Najważniejsze jest słuszne - staraj się nie mieszać więcej niż trzech stylów, w przeciwnym razie możesz uzyskać efekt bez smaku - czyli kicz. Użyj złotych, miedzianych i mosiężnych dodatków: wazon aluminiowy - antyczne złoto; misa na słodycze mosiężna; zegar ścienny miedziane cyfry.
Znajdź wspólny motyw w projekcie
Pomoże to osiągnąć jedność i uzyskać wygodne, harmonijne wnętrze, a nie ekspozycję jak w sklepie meblowym. Najłatwiej jest wybrać ogólną kolorystykę. We wnętrzu z białym żyrandolem Vitalina, biel przyjęła główną rolę: abażury klasyczne i minimalistyczne, nowoczesne oraz krzesła doskonale się uzupełniają.
Podobieństwa poszukuje się w grafikach, fakturach, materiałach. Zasada ta sprawdza się zarówno w przypadku całego wnętrza, jak i poszczególnych jego elementów. Na przykład obrazy o różnych rozmiarach, narysowane w różnych stylach i przedstawiające różne tematy, mogą łatwo łączyć lakoniczne, czarne ramki. Do tego będzie pasowała chromowana ramka na zdjęcie.
Nie zapomnij o bogatym wystroju wnętrza
Kolejną zaletą eklektyzmu jest zamiłowanie do różnorodności i dostatku. Ta pasja obejmuje nie tylko meble i wyposażenie, ale także wystrój, który zrobi duże wrażenie. Zapraszamy do wyciągania rzadkich statuetek, które odziedziczamy po prababci, wyjmowania ręcznie tkanych koszy z ukrytych szuflad - jednym słowem używaj wszystkiego, co zapadnie w pamięć i będzie przyjemne dla oka. Np. drewniana szkatułka w kształcie żaby, czy świąteczne matrioszki. Idealnie, jeśli wystrój będzie łączył estetykę i funkcjonalność. Przykładowo żyrandol i kinkiety z serii oświetlenia Monarch nie tylko zdobią wnętrze swoim niecodziennym designem, ale również spełniają tradycyjną funkcję oświetleniową.