Czym otworzyć wino?
Teoretycznie, nie ma prostszej czynności niż otworzenie butelki wina. Jest tylko jeden warunek, który niestety wywołuje ogromną presję. Trzeba zrobić to dobrze za pierwszym razem, bo drugiej próby po prostu nie będzie. W tym przypadku spokojnie można stwierdzić, że sommelier jest dokładnie w takiej samej sytuacji jak saper – myli się tylko raz. Konsekwencje nie będą wprawdzie aż tak dramatyczne, ale mogą być bardzo kosztowne. Szlachetne trunki bywają wszak lokatą kapitału. Warto wiedzieć, jakie narzędzia ułatwią nam tą pozornie banalną czynność.
Historia korkociągu
Za stolicę wina uznawana jest powszechnie Francja, ale pierwszy dokument, w którym wydano patent na udoskonalanie korkociągu pojawił się w 1795 roku a w Anglii. Zauważmy, udoskonalenie, czyli jakieś urządzenie musiało istnieć już wcześniej. Najprawdopodobniej, była to po prostu zwykła wersja szpikulca skręcanego w kształt śruby, na którego końcu znajdował się uchwyt do wkręcania w korek i wyciągania go.
Profesjonalny czyli klasyczny otwieracz
Klasyczny otwieracz, czyli profesjonalny korkociąg barmański jest równie prostym narzędziem. To dźwignia umieszczona pomiędzy rączką i śrubą oraz podpórka, którą barman opiera o brzeg szyjki. W rączce musi się jeszcze znajdować nożyk do obcinania kapsla. Jeśli będziemy kiedyś mieli okazję obserwować pracę profesjonalnego sommeliera, zwróćmy uwagę, że urządzenie, którym się posługuje, wygląda dokładnie w ten sposób. W trakcie zawodów barmańskich czy pokazów umiejętności kelnerskich obowiązują ścisłe zasady, w myśl których nie wolno jest używać innego urządzenia, nawet jeśli miałyby tylko mieć dodatkowy otwieracz do kapsli.
Prawidłowe otwieranie wina jest kwestią umiejętności
Nie od dziś wiadomo, że im prostsze urządzenie, tym większe umiejętności są potrzebne, po to, aby się nim posługiwać. Niestety, korkociąg barmański wymaga od nas wprawy, a posługiwanie się nim w sposób prawidłowy to kwestia treningu. Zaczynamy od obcięcia nożykiem folii na szyjce, następnie wkręcamy śrubę w korek, na taką głębokość, aby go nie przebić. Wino pod żadnym pozorem nie może mieć kontaktu z metalem, nawet jeśli jest on chromowany! Pozostaje nam tylko jednym, a maksymalnie dwoma ruchami wyciągnąć korek.
Po czym poznamy profesjonalnego kelnera?
Wizyta w eleganckiej restauracji, wytworna kolacja z butelką wina to ogromna przyjemność. Warto wiedzieć, czy obsługuje nas profesjonalista, któremu warto pozostawić nieco większy napiwek. Korkociąg kelnerski jest na tyle niewielki, że mieści się w kieszonce marynarki, a otwarcie wina wymaga prócz tego urządzenia tylko śnieżnobiałej serwetki. Tą nią, kelner powinien przetrzeć korek, po zdjęciu ochronnej folii, a potem użyć jej jeszcze raz, po to, by usunąć ewentualne pozostałości drobinek korka z szyjki. Jeśli wino zostanie otwarte bezgłośnie, możesz być pewien, że masz do czynienia z zawodowcem. Nawet najmniejsze chlupnięcie, przy wyciąganiu korka całkowicie dyskryminuje kelnera.
Trudne przypadki
Zdarzają się sytuacje (oby jak najczęściej), gdy mamy kontakt z winem naprawdę dobrym i starym. Nie od dziś wiadomo, że to jeden z tych trunków, który im starszy, tym lepszy. Tyle tylko, że otwarcie tak cennej butelki wymaga ogromnych umiejętności. Korki mają tendencję do kruszenia się i pękania, a nawet najmniejsza odrobina, która wpadnie do wina niszczy całkowicie jego smak. Pozbycie się takiego skruszałego ze starości zamknięcia wymaga urządzenia profesjonalnego i warto sięgnąć po dedykowany kolekcjonerskim trunkom trybuszon do wina, taki jak Mathus Peugeot. Jego twórcy inspirowali się dziewiętnastowiecznymi korkociągami i skonstruowali urządzenie złożone z dwóch stalowych prętów, które po prostu obejmują korek. Tobie pozostaje tylko wykonanie stanowczego ruchu obrotowego i pociągnięcie.
Do użytku domowego
W tym przypadku najpraktyczniejszy będzie skrzydełkowy korkociąg do wina. Wynalazek korkociągu z dźwignią i uchwytem to zasługa Niemca, Karla Weincka, który opatentowała go już w 1883 roku. Urządzenie zostało pomyślane w taki sposób, aby otwarcie butelki nie wymagało ani siły, ani profesjonalnych umiejętności. Wystarczy zdjęć z butelki foliową osłonkę i wkręcać w korek śrubę uważając, aby go nie przebić. Skrzydełka uniosą się w górę, a my wyjmiemy korek, po prostu opuszczając je do dołu. To nic skomplikowanego, a wybór takich korkociągów o różnym designie jest naprawdę spory.
Nowoczesność i tradycja
Nieco inne rozwiązanie to korkociąg, który po prostu wkręcamy, a on sam wyjmuje za nas korek. Miłośnikom przedmiotów prostych, o nowoczesnej estetyce spodoba się zapewne Altar Peugeot w zestawie z przecinaczem do folii na butelkach. Jest nie tylko praktyczny, miły w dotyku dzięki pokryciu syntetyczną powierzchnią, ale i po prostu ciekawy w wyglądzie. Zwolennikom tradycyjnego designu bardziej przypadnie do gustu Vigne Peguot, wykonany z drewna bukowego. Prosty kształt zwężonego walca, zakończonego uchwytem przypominającym gałąź winorośli sprawia, że od razu widzimy, że mamy do czynienia z produktem najwyższej jakości.
Dla całkowitych laików
Najłatwiejsze w obsłudze urządzenie to elektryczny otwieracz do wina. Korkociąg elektryczny wykonuje pracę za nas. Nasza rola ogranicza się jedynie się do zdjęcia z korka folii ochronnej, umieszczenie butelki w odpowiednim otworze i wciśnięcia przycisku. Peugeot Elis Touch to urządzenie akumulatorowe z cichym silnikiem i wskaźnikiem poziomu naładowania. Producent przewidział także konieczność zdjęcia folii, a nawet dał nam możliwość otwarcia butelek zamkniętych syntetycznym korkiem. Równie prosty w obsłudze jest korkociąg dźwigniowy, który tylko umieszczamy na szyjce butelki, przytrzymujemy specjalnymi uchwytami i ciągniemy dźwignię w dół. Wiertło samo wchodzi w korek, a ruch dźwigienki je wyjmuje.
Zestawy prezentowe
Butelka wina to zawsze atrakcyjny prezent, a jeśli zostanie uzupełniona o profesjonalny zestaw akcesoriów, zapewne spodoba się każdemu obdarowanemu. Cilio Trentino to otwieracz do wina, obcinak do folii, korek do butelki i termometr pozwalający na określenie właściwej temperatury serwowania trunku. Urządzenia spakowano w eleganckie, wyściełane pudełko, które będzie ozdobą każdej kuchni.