Wzbogacenie wnętrza bez wydawania rocznego budżetu
Trudno wyobrazić sobie trwalsze skojarzenie z bogactwem niż blask złota. Oczywiście, nie mówimy o prawdziwym metalu, a jedynie o powłokach w szlachetnym kolorze. Kilka świątecznych, złotych akcentów stworzy dyskretną atmosferę luksusu. Może to być zarówno podstawa lampki stołowej, nogi stolika kawowego, złote ramki na zdjęcia jak i inne dodatki i akcesoria do wnętrz. Podobny efekt dadzą błyszczące elementy wykonane w kolorze brązu, miedzi czy chromu.
Uporządkowana przestrzeń w salonie
Niewiarygodne, ale prawdziwe: nawet jeśli ozdobisz cały salon prawdziwymi dziełami sztuki, nie będzie wyglądał na bogatszy. Sekretem „drogiego” wnętrza lub, jak kto woli, gustownego wnętrza, jest obecność wolnej przestrzeni, powietrza. Usuń niepotrzebne przedmioty z regału, a na ich miejscu umieść ekskluzywne pamiątki. Jednocześnie nie zapełniaj półek całkowicie, pozostaw wolną przestrzeń, jak we wnętrzu z żyrandolem Amanda. Oczywiście zakazane są też porozrzucane ubrania, brudne filiżanki herbaty, milion słoików w kuchni i łazience. Duże żyrandole mosiężne.
Prawo symetrii w urządzaniu wnętrz
Dziś wszystkie magazyny wnętrzarskie piszą o trendzie asymetrii. Ale po pierwsze, tylko profesjonalny projektant potrafi zaaranżować meble w sposób chaotyczny i gustowny, a po drugie symetria to najszybsza droga do wizualnej harmonii. A tam, gdzie jest harmonia, jest bogactwo i luksus. Wszak klasyczne wnętrza pałacowe zawsze budowano zgodnie z prawami symetrii. Klasyczne lampy wiszące do salonu.
Jego zasada jest prosta: wybierz jeden kompozycyjny środek pomieszczenia i umieść sparowane obiekty po obu jego stronach, odbijając się nawzajem. Na przykład stoliki nocne po bokach łóżka lub dwa kinkiety Breeze wzdłuż krawędzi sofy.
Jak wykorzystać złudzenie optyczne we wnętrzu?
I znowu wracamy do tematu powietrza. Bogate wnętrze powinno być przestronne. Mieszkanie ze standardowym materiałem filmowym nie jest zdaniem. Użyj prostych technik, które wizualnie sprawią, że pokój będzie bardziej przestronny:
- Pomaluj ściany i sufit na biało. Łącząc się ze sobą, zacierają granice pomieszczenia i poszerzają go.
- Stosuj „meble lekkie”: gładkie lub na cienkich nogach, jak we wnętrzu z żyrandolem Federica.
- Półki na książki i zestawy kuchenne również najlepiej pasować do ścian - rozpłyną się one w przestrzeni.
- Jeżeli klosze oprawy skierowane są w górę lub na boki, jak w żyrandolu z Hamburga, wówczas sufity i ściany będą wydawały się wyższe i szersze.
- Używaj bardziej odblaskowych i błyszczących powierzchni. Idealne do tego celu są lustra, przezroczyste szklane stoliki.
Jak wykorzystać naturalną paletę barw?
We wnętrzach o bogatym statusie nigdy nie zobaczysz krzykliwych akcentów wszystkich kolorów tęczy. Odcienie drewna, ziemi, piasku, trawy, a nawet odświętny szampan żyrandoli z Bremy to najlepsze przewodniki po świecie luksusu. Ponownie ułatwiają uczynienie wnętrza bardziej przestronnym i lżejszym. Akcenty mogą być obecne, ale punktowo i w tym samym naturalnym zakresie. Na przykład lepiej zastąpić kwasową zieleń bogatym odcieniem młodej trawy, a jasnożółty musztardą lub piaskiem.
Mniej znaczy więcej
Nie marnuj czasu na zestaw starych krzeseł i taboretów, zamiast tego postaw tylko jeden, ale naprawdę drogi i imponujący akcent. Może to być zabytkowy kredens lub komoda odziedziczona po prababce, autorska ceramika malowana, rzeźbiony wezgłowie lub żyrandol Irida z mosiężną podstawą.
Odpowiedni rocznik elementów wyposażenia wnętrz
Na pchlich targach i w domu babci można znaleźć bardzo ciekawe, a co najważniejsze budżetowe elementy wystroju. Praktykującym projektantom zaleca się stosowanie rzeźb, gipsowych głów - same w sobie kojarzą się z bogactwem i pałacowymi wnętrzami.
Niektóre przedmioty retro mogą służyć nie tylko jako źródło przyjemności estetycznej, ale także jako elementy funkcjonalne: np. komoda w stylu vintage jest łatwa do przechowywania, a figurkę można zaadaptować jako organizer na biżuterię. Wiele nowoczesnych artykułów gospodarstwa domowego i mebli ma również charakter retro: na przykład żyrandol Consuelo, szafki i sofy na cienkich ukośnych nogach z epoki nowożytnej z połowy wieku. W połączeniu z prawdziwymi antykami stworzą niezbędną atmosferę luksusu i bogactwa.