Szklane i ceramiczne naczynia do zapiekania
Porównanie cech
Czy ceramiczne naczynia do zapiekania są lepsze od szklanych? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Oba materiały mają właściwości, które wpływają na sam proces pieczenia potrawy, jej smak oraz funkcjonalność naczynia. Porównaliśmy właściwości ceramiki (na przykładzie kamionkowych naczyń Mason Cash) oraz szkła w artykule, do lektury którego zapraszamy.
Ceramiczne naczynia żaroodporne
Brytfanki, naczynia i kokilki wykonane z ceramiki (m.in. marki Mason Cash) charakteryzuje trwałość, a przede wszystkim odporność na odpryski. Dzięki materiałowi wysokiej jakości można cieszyć się ich wyglądem przez dłuższy czas.
Naczynia żaroodporne do zapiekania potraw wykonane z ceramiki są bezpieczne dla zdrowia – nie wchodzą w reakcje chemiczne z żywnością i nie uwalniają szkodliwych substancji w wysokich temperaturach. Kamionkowe formy do zapiekanek nie zmieniają smaku ani zapachu dań.
Potrawy pieką się szybko i równomiernie, a także długo utrzymują ciepło, ponieważ ceramika - w szczególności kamionka - dobrze rozprowadza ciepło. Większość naczyń kamionkowych ma też grube ścianki, które dodatkowo przedłużają czas utrzymania temperatury na tym samym poziomie. Dania można więc serwować prosto z piekarnika na stół.
Ceramiczne naczynia do pieczenia mają często dekorowane zewnętrze strony ścianek, które czynią je wizualnie bardziej atrakcyjnymi. Modele marki Mason Cash są ozdobione klasycznymi żłobieniami (kolekcja Classic), delikatnymi wzorami (seria Original Cane) lub motywami roślinno-zwierzęcymi (formy do pieczenia In the Forest).
Uniwersalność naczyń ceramicznych sprawia, że można ich używać do pieczenia, mrożenia oraz podgrzewania potraw w mikrofalówce (np. resztki przygotowanej zapiekanki czy tarty).
Higieniczność ceramiki jest dużym atutem – łatwo oczyścić ją z zaschniętych pozostałości. Większość kamionkowych naczyń do zapiekania można myć w zmywarce.
Szklane naczynia kuchenne do zapiekania
Szklane naczynia do pieczenia mają podobne właściwości jak ceramiczne. Dobrze rozprowadzają ciepło, dzięki czemu danie jest równomiernie upieczone. Szkło jest obojętne chemicznie i bezwonne, dlatego potrawa nie ma podejrzanego zapachu.
Naczynia do zapiekania wykonane ze szkła są bezpieczne i można ich używać bez obaw o negatywne skutki dla zdrowia - surowiec ten nie uwalnia żadnych substancji toksycznych podczas ekspozycji na wysokie temperatury (warto sprawdzić czy naczynie nie zawiera ołowiu czy kadmu).
Ścianki, które są przezroczyste, umożliwiają obserwowanie jak zawartość się piecze. Dzięki temu nie trzeba otwierać piekarnika podczas pieczenia.
Nowoczesne żaroodporne naczynia kuchenne wykonane ze szkła (często hartowanego lub borokrzemowego) posłużą też do serwowania potrawy na stół.
Lśniące, gładkie ścianki naczyń sprzyjają utrzymaniu wysokiego poziomu higieny - szklane produkty zazwyczaj można myć w zmywarce.
Proponowane produkty nie są przeznaczone na mrożenie, ale można w nich przechowywać resztki jedzenia w lodówce.
Porównanie szklanych i ceramicznych naczyń do zapiekania – podsumowanie
Obojętnie jaki materiał wybierzesz, każdy ma swoje zalety. Dlatego na pytanie: jakie naczynie do zapiekania będzie najlepsze? Ceramiczne czy szklane? Odpowiedź brzmi: to zależy od Ciebie i Twoich potrzeb.
Na koniec artykułu przygotowaliśmy przegląd właściwości ceramicznych oraz szklanych naczyń do zapiekania w formie tabeli.