Jakie oświetlenie do kuchni wybrać? 5 praktycznych porad
Kuchnia musi być przede wszystkim funkcjonalna. Spędza się w niej sporą część dnia przygotowując posiłki. Warto więc zadbać o odpowiedni komfort pracy i oświetlenie poszczególnych sekcji. Zwłaszcza gdy w grę wchodzą ostre narzędzia i precyzyjne cięcia. Jakie oświetlenie do kuchni wybrać, by była ona pomieszczeniem funkcjonalnym i jednocześnie estetycznym?
1. Główne źródło światła w kuchni musi mieć odpowiednią moc
Nowoczesna kuchnia to kilka możliwości oświetlenia zamkniętych w jednym pomieszczeniu. W żadnym wypadku nie obędzie się bez głównego źródła światła umieszczonego zazwyczaj w centralnej części kuchni.
Wybierając lampę do kuchni zwróćmy uwagę, czy odpowiednio oświetli ona całe pomieszczenie. Zwłaszcza gdy jest ono niewielkie i każda powierzchnia jest na wagę złota. Trudno będzie tu wygospodarować miejsce dla kolejnej lampy.
Wybierając górne oświetlenie do kuchni warto postawić na klosz, który rozproszy światło. Praktycznym rozwiązaniem jest również skierowanie go najpierw na sufit, skąd odbity snop światła trafi na szafki oraz blaty kuchenne.
Elegancki plafon sufitowy o mlecznym świetle LED 66 cm
Plafon do kuchni - pilot - muffiny - LED DeMarkt Techno
2. Funkcjonalność oświetlenia w parze z estetyką
Na rynku dostępne są modele lamp sufitowych, które są w stanie sprostać wszelkim wymaganiom. Producenci łączą funkcjonalność i estetykę wykonania oświetlenia, uwzględniając obowiązujące trendy. Bez problemu znajdziemy praktyczną lampę, która swoim stylem wpisze się w aranżację naszej kuchni. Warto mieć to na uwadze, jeśli zależy nam nie tylko na komforcie pracy, ale też przyjemnym i ładnym otoczeniu.
Nowoczesna półprzepuszczalna lampa sufitowa 12xLED akryl, chrom DeMarkt Vega
3. Łatwe czyszczenie lamp kuchennych
Pamiętajmy, że kuchnia jest pomieszczeniem, gdzie panują trudne warunki. Wydzielający się podczas gotowania tłuszcz i para z garnków osadzają się na wszystkim, co znajduje się w przestrzeni kuchennej. W efekcie nawet najpiękniejszy element dekoracyjny traci swój urok. Zaniedbana, brudna lampa kuchenna szybko przestanie być funkcjonalna.
Wybierając oświetlenie do kuchni warto uwzględnić czyszczenie poszczególnych elementów lampy. Dobrze jest postawić na materiały, które nie sprawiają problemu w utrzymaniu higieny. Gładką powierzchnię urządzenia łatwiej jest przetrzeć w wolnej chwili niż żmudnie czyścić ornamenty na kloszu.
Lampa wisząca LED o kształcie pierścienia, matowe złoto, teksturowane wnętrze
4. Dodatkowe światło w kuchni wyeliminuje cienie
Nic tak nie przeszkadza przy wykonywaniu precyzyjnej pracy tak bardzo jak cień. W uniknięciu przypadkowych zacięć nożem spowodowanych słabym oświetleniem pomogą dodatkowe źródła światła umieszczone w okolicy blatu roboczego.
Planując oświetlenie kuchni warto znaleźć pod wiszącymi szafkami miejsce, w którym umieścimy dodatkową lampę punktową lub listwę LED. Jeśli nad blatem roboczym nie wieszamy półek, sięgnijmy po listwę mocowaną do sufitu. To rozwiązanie sprawdzi się również nad wyspą kuchenną.
Lampka Loft wisząca do kuchni - bursztynowe szkło Irving Maytoni
5. Kolor światła do pomieszczeń kuchennych
Lampy kuchenne mają jeszcze jedno zadanie. Przygotowane potrawy muszą wyglądać apetycznie. Pamiętajmy, by wybierać oświetlenie o barwie światła jak najbardziej zbliżonej do naturalnej. To szczególnie istotne w przypadku kuchni, które połączone są z jadalnią.
W kąciku jadalnianym postawmy na przytulne oświetlenie, które nie będzie razić nas w oczy. Można tu zastosować oddzielne źródło światła umieszczone bezpośrednio nad blatem stołu. Pamiętajmy jednak o tym, by oświetliło ono całą jego powierzchnię i jednocześnie nie oślepiało biesiadujących przy stole osób.
Prosta lampa wisząca Loft do jadalni lub kuchni 3 żarówki LED RegenBogen