6 kroków jak wypolerować lampy?
Oświetlenie jest ważnym elementem wyposażenia wnętrza. To nie tylko praktyczne i funkcjonalne źródło światła, ale też element dekoracyjny. Trzeba zadbać o to, by lampy zachowały swój estetyczny wygląd. Bez tego nie będą ozdobą żadnego pomieszczenia. Trzeba je regularnie czyścić i konserwować, by nie dopuścić do powstania trwałych, szpecących zabrudzeń. Jak wyczyścić i wypolerować lampy, by służyły nam przez wiele lat?
1. Wyłącz zasilanie i rozmontuj lampę
Pierwszym krokiem do czyszczenia jakiejkolwiek lampy jest odłączenie jej od zasilania. To ważne z punktu widzenia własnego bezpieczeństwa – przypadkowe, nawet lekkie porażenie prądem może mieć tragiczne dla zdrowia skutki. Kolejny krok to demontaż lampy. Zdejmij z niej wszystko, co nie jest przytwierdzone do rdzenia na stałe, również żarówkę. Klosze i ozdoby łatwiej będzie wyczyścisz, gdy znajdą się na wygodnym dla Ciebie poziomie.
Lampa pająk, czerwone przewody, chromowane kule MW-LIGHT Megapolis
Lampa wisząca prostokątne, białe klosze, 3 ramiona, 6 żarówek MW-Light Megapolis
2. Odkurz lampę i jej poszczególne elementy
W całym mieszkaniu trudno jest znaleźć miejsca, do których nie dostaje się wszędobylski kurz. Lampy nie są tu wyjątkiem. Zaniedbany klosz ograniczy ilość emitowanego światła i z każdym dniem wydajność żarówki będzie malała. Trzeba więc zadbać o dokładne wyczyszczenie oświetlenia.
W pozbyciu się kurzu z lamp przydatna okaże się ściereczka z mikrofibry. Delikatnie usunie pyłki z powierzchni i jednocześnie nie naruszy jej struktury. Pozwoli też łatwo dotrzeć do zakamarków lampy. O dokładnym odkurzeniu warto pamiętać szczególnie przy transparentnym, szklanym kloszu. Tu widoczny będzie nawet najdrobniejszy, przegapiony pyłek.
Lampa sufitowa 8-ramienna czarna z antycznym mosiądzem MW-LIGHT Classic
Chromowana lampa sufitowa Led DeMarkt Techno
3. Umyj klosz lampy i żarówkę
Odkurzony klosz należy umyć. Wcześniej zwróć uwagę, czy producent lampy nie zastrzegł jakie środki będą do tego odpowiednie. Szkło i kryształ bez problemu wyczyścisz za pomocą wody z dodatkiem delikatnego detergentu.
Zanim zabierzesz się za mycie lampy, sprawdź w mało widocznym miejscu czy zastosowany środek nie wpłynie niekorzystnie na materiał, z jakiego zostało wykonane urządzenie. Wszelkie odbarwienia i matowienie powierzchni oznaczają, że trzeba rozejrzeć się za zmianą detergentu na łagodniejszy.
Pamiętaj, by na mokro czyścić jedynie elementy, które wcześniej zostały zdemontowane z lampy. Pod żadnym pozorem nie pryskaj płynem nierozmontowanego żyrandola!
Nie zapomnij o umyciu wykręconej wcześniej żarówki. Brudna nie tylko szybciej się przegrzeje, ale i jakość jej świecenia będzie mniejsza.
Lampa wisząca rustykalna, brązowa ramka dekoracyjna Rustika Maytoni Classic
4. Osusz umyte elementy lampy
Zanim zajmiesz się konserwacją i polerowaniem lampy, dokładnie osusz umyte wcześniej elementy oświetlenia. Wykorzystaj do tego bezpyłowe ręczniki lub ściereczki. Pamiętaj, by były one delikatne i miękkie. Zbyt twarde włókna mogą powodować mikrozarysowania na powierzchni lampy, które z czasem zaczną się pogłębiać.
Nowoczesny żyrandol Megapolis- na osiem żarówek
5. Zabezpiecz lampy środkiem konserwującym
Pamiętaj o tym, by powierzchnię lampy pokryć środkiem konserwującym. Jest to szczególnie istotne w przypadku urządzeń znajdujących się pomieszczeniach, w których panują trudne warunki. To m.in. wilgotna łazienka i kuchnia, gdzie na sprzętach – oprócz kurzu i pyłu - osadza się tłuszcz. Powłoka ochronna zabezpieczy lampę nie tylko przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, ale też ułatwi następne czyszczenie lampy – łatwo i szybko pozbędziesz się osadzonego na niej brudu.
Zanim sięgniesz po środek do konserwacji, zapoznaj się z zaleceniami producenta lampy. Pamiętaj, że źle dobrany preparat nie tylko nie zadziała, ale może zniszczyć sprzęt. Pasta z jakimikolwiek granulkami lub ziarenkami może zarysować metalową powłokę lub lakierowane drewno.
Subtelny, elegancki żyrandol na osiem żarówek MW-LIGHT Classic
6. Pozbądź się smug – wypoleruj powierzchnię lampy
Umyta i zakonserwowana lampa może nie wyglądać zbyt estetycznie. Często widoczne są na niej smugi lub ślady palców. Sięgnij więc po czystą ściereczkę z miękkiej mikrofibry i delikatnie przetrzyj nią poszczególne elementy.
Pamiętaj, że nie tylko drewniane i metalowe części odwdzięczają się nienagannym wyglądem za trud włożony w ich polerowanie. Dotyczy to również części wykonanych ze szkła lub kryształu. Powierzchnia lampy pozbawiona smug pięknie rozprowadzi światło po pomieszczeniu.